Barrel Racing
  • Margaret Jones, Farson WY - Champion
  • Lucy Rector, Wilder ID - Champion Novice
  • Kylee Evans, Gooding ID - Rookie
  • Kelsey Lutjen, Wendell ID - Finals
Breakaway Roping
  • Makenzie Barrington, Blackfoot ID - Champion
  • Aspen Stinemates, Shoshone ID - Champion Novice
  • Jessica Partner, Pocatello ID - Rookie
  • Cassie Christensen, Twin Falls ID - Finals​
Bareback Riding
  • Baden Newman, Rigby ID - Champion
  • Brian Brown, LaBarge WY - Rookie
  • Baden Newman, Rigby ID - Finals 
Saddle Bronc Riding
  • Jhett Powers, Fort Bridger WY - Champion
  • Justin Labrum, Bear River WY - Rookie
  • Justin Dory, Laramie WY - Finals
Ranch Bronc Riding
  • Braxton Adams, Henefer UT - Champion
  • Tyler Smith, Boulder WY - Rookie
  • Tyler Smith, Boulder WY - Finals
Bull Riding
  • Scott Carlson, Evanston WY - Champion
  • Scott Carlson, Evanston WY - Rookie
Steer Wrestling
  • Riley Butler, Blackfoot ID - Champion
  • Ryne Barrington, Blackfoot ID - Finals
Team Roping
  • Jacob Partner, Pocatello ID - Champion
  • Jake Eames, McCammon ID - Champion
  • Caleb Smith, Paris ID - Champion #10
  • Ty Eliason, Dubois ID - Champion #10
  • ​Chaz Kananen, Pocatello ID - Rookie
  • Jake Partner, Pocatello ID - Finals
  • Jake Eames, McCammon ID - Finals
Tie Down Roping
  • ​Kyle VanBiezen, Filer ID - Champion
  • Spencer Moulton, Blackfoot ID - Champion Novice
  • Spencer Moulton, Blackfoot ID - Rookie
  • Kyle VanBiezen, Filer ID - Finals
Judges
  • Darin Jensen, Palmyra UT
  • Carey Hurd, Shoshone ID
  • Brandon Swainston, Shoshone ID
  • Tony Barrington, Blackfoot ID
Timers
  • Terry Kidd, Declo ID
  • Dalonna Hurd, Shoshone ID
Bull Fighters
  • Jake Eames, McCammon ID
  • Tyler Leuis, Rock Springs WY
Pickup Men
  • Ron Eliason, Dubois ID
  • Bret Zollinger, Mackay ID
Announcer
  • Kade Rogge​
​Rodeo of the Year
  • Overland Stage Stampede, Green River WY
  • Casey Riggs, Committee Chairman

All-Around Champions
  • Kalena Webb, Wendell ID
  • Rob Webb, Wendell ID